A Tenshin Shoden Katori Shinto-ryu egy régi japán harcművészet. Szamuráj iskola, a japánok szent harcművészete. Minden iskola közül ezt tekintik az első, és legfontosabb, -a japán történelmet, tradíciókat, kultúrát magába foglaló- harcművészetnek.
A Tenshin Shoden Katori Shintd-ryu maga a japán identitás, - ahogy mondani szokták – a japánok lelke. Japán ősi vallása a shinto, - a másik a budhizmus, de ez a későbbi korokban a kontinensről került be Japánba – e vallás gyakorlásának központi helyei a Shinto szentélyek /templomok/. Ezek közül a három legfontosabb a Katori, az Ise, és a Kashima. Ez a három viselheti a Jingu címet, amely a szentélyek között egy magasabb rendet jelent. E három szentély közül a legnagyobb az Ise, de a legfontosabb a Katori.
Az ősi japán mitológia szerint Ninigi no Mikoto – aki egy törzsi vezető volt – unokája, Futsunushi no Mikoto volt az, aki Japán területén az első , a mai államhoz hasonló szerveződést hozott létre, bizo- nyos mértékben egységesítve a különböző népcsoportokat. Tőle eredeztetik a későbbi császári államformát. Őt tekintik a császári család ősének. A Katori szentélyt Futsunushi no Mikoto emlékére és di- csőségére emelték. Ez a Jimnu fejedelemség 18. évében / id.u. 642 / történt. Ezért a japán nép a legnagyobb tisztelettel viseltetik a Katori szentély iránt. Később sok kisebb szentélyt is építettek Futsunushi no Mikoto-nak szentelve. Mintegy 2300 létezik ma Japánban. A legismertebbek ezek közül pl. a nagy Kasugai, vagy a Miyagi prefektúrában épült Siogana szentély.
A Katori szentély a Chiba-i prefektúra területén épült, és mára a harcművészet szimbólumává vált. A Katori szentély a császári ceremóniák helyszíne is. Még ma is itt hirdeti ki a császár a parancsait, itt zajlanak a császári vallási ünnepségek.
A 19. század végétől a harcművészet a dojokban él tovább. A klasszikus japán dojokban Kamidarmákat létesítettek. Ezek a Katori és Kashima szentélyt istenítik.
A Katori Shinto-ryu-t., a japánok szent szamuráj iskoláját 1447-ben Izasa Choisai Ienao, - akit nagy harcosként tiszteltek – alapította. Ő le is írta a fegyveres és fegyver nélküli küzdelem nagyon sok formáját. Az iskola alapja a Ken-jutsu. Ez a hosszú kard, a katana iskolá.ja. Ebből nőtt ki a mai Japán egyik nemzeti kincse a kendo. A Ken-jutsu tehát a legfontosabb a gyakorlások során. A többi erre épül. Ezek a Bo, Naginata, Yari, Kodachi, Ryoto, Iai, Ju, Shuriken, Sen, Nin, és Chikujo jutsuk A Katori Shinto-ryu tanulása sok gyakorlást kíván. Itt megtanulható a harcos szamuráj kultúrája, filozófiája,harci stratégiája. Ez a harcművészet tartást ad mentális és fizikai értelemben is. Megtanít arra is, hogy miként kell tisztelni másokat, még az ellenfelet is. Igazodási pontot nyújt az élethez. A Ninja Karate Centrumnál a mai létező három iskola közül a Hatakeyama Goro nevével fémjelzett iskolát tanuljuk. Magyarországra én „hoztam el”a Katorit.
Mesterek:
- Szabó Pál (5 DAN) vezető instruktór
- Prikkel Antal (2 DAN)
- Horváth Szilárd (1 DAN)
- Marsa Ferenc (1 DAN)